Facebook  

Back to top

Recherche avancée

Film & photographie

CinEast Festival

Screenings at neimënster

Date(s)

-
EN:
- 8 October (Thursday), 19h00 Official Opening
Comrade Drakulich / Drakulics elvtárs (Hungary 2019)
A vampire tale set during the Cold War, where everyone is forced to choose between love, blood and communism.
Black Comedy, 95 min, English
directed by Márk Bodzsár
written by Márk Bodzsár, Juli Jakab, István Tasnádi
with Alexandra Borbély, Lili Walters, Zsolt Nagy, Ervin Nagy, Szabolcs Thuróczy
- 9 October (Friday), 18h30
Stalking Chernobyl: Exploration After Apocalypse (Ukraine, United States, Bulgaria, Slovakia 2020)
Three decades after Chernobyl, “stalkers" have begun to explore anew the ghostly, post-apocalyptic landscape.
Documentary, 58 min, English
directed by Iara Lee
with Aleksey Moskalenko, Alexander Esaulov, Alexandr Kupnyi, Anton Fedorko, Anton Yuhimenko
Pripyat Piano (Czech Republic, 2020)
26 April 1986: Chernobyl’s reactor 4 explodes and provokes the biggest nuclear disaster in history. Pripyat, where the plant is located, becomes a ghost town. Guided by former inhabitants, Eliška Cílková takes us on her quest of the town’s memory. Gracefully shot, the film reminds us of the power of music where it is least expected.
Short, 18’, English
directed by Eliška Cílková
- 9 October (Friday), 20h45
Jelgava '94 (Latvia 2019)
The doom and gloom of adolescence, with a killer riff on the guitar, and the determination to “Stay brutal!” and not be one of “them”.
Comedy, Drama, 88 min, English
directed by Janis Abele
written by Matiss Gricmanis
with Bruno Bitenieks, Aleksis Taurinš, Endijs Žuks, Elizabete Zviedre, Alise Dombrovska
- 10 October (Saturday), 16h30
FOMO / FOMO: Megosztod, és uralkodsz (Hungary 2019)
Partying, sex, and online following turn into sexual abuse and online bullying overnight.
Drama, 91 min, English
directed by Attila Hartung
written by Yvonne Kerékgyártó, Attila Hartung
with Golecasz Jorgosz, Panna László, Gergely Bouquet, Ábel Pokorni, András Sipocz
- 10 October (Saturday), 18h30
Owners / Vlastníci (Czech Republic, Slovakia 2019)
A laugh-out-loud comedy about a meeting of flat owners painting a sombre picture of democracy in today´s Czechia.
Comedy, 96 min, English
directed by Jirí Havelka
written by Jirí Havelka
with Tereza Ramba, Vojtech Kotek, Dagmar Havlová, Jirí Lábus, Pavla Tomicová
- 10 October (Saturday), 20h45
What A Country! / Koja je ovo država (Croatia, Serbia, Poland 2019)
Brilliant political comedy poking some fun at Croatian taboos with slapstick humour and a good dollop of delirium.
Comedy, 117 min, English
directed by Vinko Brešan
written by Mate Matišic
with Krešimir Mikic, Nikša Butijer, Lazar Ristovski, Sebastian Cavazza, Dražen Kühn, Daniel Olbrychski, Goran Bogdan
- 11 October, (Sunday) 18h30
Short Fiction Films Marathon
A selection of short fiction films from Romania, Estonia, Hungary, Lithuania, Macedonia and Belarus, 112 min
- 11 October, (Sunday) 20h45
Motherland / Gimtine (Lithuania, Latvia, Germany, Greece 2019)
An immersive coming-of-age story set during one fine summer in post-Soviet Lithuania.
Coming of Age, Drama, 96 min, English
directed by Tomas Vengris
written by Tomas Vengris
with Severija Janušauskaite, Matas Metlevski, Darius Gumauskas, Barbora Bareikyte
- 12 October (Monday), 18h30
Carturan / Carturan (Romania, Sweden 2019)
With little time to live, Carturan is battling to settle all his life affairs.
Drama, 90 min, English
directed by Liviu Sandulescu
written by Liviu Sandulescu, Bogdan Adrian Toma
with Adrian Titieni, Teodor Corban, Dana Dogaru, Vlad Popescu, Cristina Flutur
- 12 October, (Monday) 20h45
Owners / Vlastníci (Czech Republic, Slovakia 2019)
A laugh-out-loud comedy about a meeting of flat owners painting a sombre picture of democracy in today´s Czechia.
Comedy, 96 min, English
directed by Jirí Havelka
written by Jirí Havelka
with Tereza Ramba, Vojtech Kotek, Dagmar Havlová, Jirí Lábus, Pavla Tomicová
- 13 October (Tuesday), 18h30
Lessons Of Love / Lekcja milosci (Poland 2019)
A journey into a woman’s battle to reinvent herself at the best age of life, when she’s 69.
Documentary, 75 min, English
directed by Kasia Mateja, Malgorzata Goliszewska
written by Anna Stylinska, Malgorzata Goliszewska
- 13 October, 20h45
Spoon / Karote (Latvia, Lithuania, Norway 2019)
A mournful song about the emblem of our bloated civilisation: a piece of cheap plastic.
Documentary, 66 min
directed by Laila Pakalnina
- 14 October (Wednesday), 18h30 Belarus Night
II (Two) (Belarus 2019)
The lives of three 16-year-old classmates are shaken by some shocking news.
Coming of Age, Drama, 61 min, English
directed by Vlada Senkova
written by Vlada Senkova, Aleksandr Lesko
with Ilariya Shashko, Aleksey Vainilovich, Alina Yuhnevich
- 14 October (Wednesday), 20h45 Belarus Night – online Q&A with Darya Zhuk
Crystal Swan / (Belarus, Russia, United States, Germany 2018)
A musical tour into the depths of the Belarusian soul and the American dream.
Drama, Comedy, 93 min, English
directed by Darya Zhuk
written by Darya Zhuk, Helga Landauer
with Alina Nasibullina, Ivan Mulin, Yury Borisov, Svetlana Anikey, Ilya Kapanets
- 18 October (Sunday), 18h30
Comrade Drakulich / Drakulics elvtárs (Hungary 2019)
A vampire tale set during the Cold War, where everyone is forced to choose between love, blood and communism.
Black Comedy, 95 min, English
directed by Márk Bodzsár
written by Márk Bodzsár, Juli Jakab, István Tasnádi
with Alexandra Borbély, Lili Walters, Zsolt Nagy, Ervin Nagy, Szabolcs Thuróczy, Móni Balsai
- 18 October (Sunday), 20h45 – physical Q&A with Dea Gjinovci
Wake Up On Mars / Réveil sur Mars (France, Switzerland 2020)
A Roma boy in Sweden dreams of building a spaceship to save his sisters from a mysterious coma-like illness.
Documentary, 74 min, English
directed by Dea Gjinovci
written by Dea Gjinovci
- 19 October (Monday), 18h30
I Am Frank / Jaz sem Frenk (Slovenia, Croatia, Macedonia, Serbia 2019)
A story about two brothers who represent the opposing values of a divided society.
Drama, 98 min, English
directed by Metod Pevec
written by Ivo Trajkov , Metod Pevec
with Janez Škof, Valter Dragan, Katarina Cas, Mojca Partljic, Silva Cušin, Mojca Ribic, Anja Novak
- 19 October (Monday), 20h45
What A Country! / Koja je ovo država (Croatia, Serbia, Poland 2019)
Brilliant political comedy poking some fun at Croatian taboos with slapstick humour and a good dollop of delirium.
Comedy, 117 min, English
directed by Vinko Brešan
written by Mate Matišic
with Krešimir Mikic, Nikša Butijer, Lazar Ristovski, Sebastian Cavazza, Dražen Kühn
- 20 October (Tuesday), 18h30
Short Animated Films Marathon
A selection of short animated films from Croatia, Estonia, Hungary, the Czech Republic and Poland, 84 min
- 20 October (Tuesday), 20h45
Marygoround / Maryjki (Poland 2020)
A sexy and vibrant black comedy drama about an erotic awakening.
Black Comedy, 80 min, English
directed by Daria Woszek
written by Daria Woszek, Sylwester Piechura, Aleksandra Swierk
with Grazyna Misorowska, Helena Sujecka, Sylwester Piechura, Janusz Chabior
- 21 October (Wednesday), 18h30 Thematic evening: Internet Dangers
FOMO / FOMO: Megosztod, és uralkodsz (Hungary 2019)
Partying, sex, and online following turn into sexual abuse and online bullying overnight.
Drama, 91 min, English
directed by Attila Hartung
written by Yvonne Kerékgyártó, Attila Hartung
with Golecasz Jorgosz , Panna László, Gergely Bouquet, Ábel Pokorni, András Sipocz
- 21 October (Wednesday), 20h45 Thematic Evening: Internet Dangers
Caught In The Net / V síti (Czech Republic, Slovakia 2020)
An eye-opening, and at times shocking, documentary setting out to explore e‘live’ the reality of online child abuse.
Documentary, 100 min, English
directed by Barbora Chalupová, Vít Klusák
written by Barbora Chalupová, Vít Klusák
with Sabina Dlouhá, Anežka Pithartová, Tereza Težká
- 22 October, (Thursday) 18h30
Motherland / Gimtine (Lithuania, Latvia, Germany, Greece 2019)
An immersive coming-of-age story set during one fine summer in post-Soviet Lithuania.
Coming of Age, Drama, 96 min, English
directed by Tomas Vengris
written by Tomas Vengris
with Severija Janušauskaite, Matas Metlevski, Darius Gumauskas, Barbora Bareikyte
- 22 October (Thursday), 20h45
Crystal Swan /(Belarus, Russia, United States, Germany 2018)
A musical tour into the depths of the Belarusian soul and the American dream.
Drama, Comedy, 93 min, English
directed by Darya Zhuk
written by Darya Zhuk, Helga Landauer
with Alina Nasibullina, Ivan Mulin, Yury Borisov, Svetlana Anikey, Ilya Kapanets
- 23 October (Friday), 18h30
Lessons Of Love / Lekcja milosci (Poland 2019)
A journey into a woman’s battle to reinvent herself at the best age of life, when she’s 69.
Documentary, 75 min, English
directed by Kasia Mateja, Malgorzata Goliszewska
written by Anna Stylinska, Malgorzata Goliszewska
- 23 October, (Friday) 20h45
I Am Frank / Jaz sem Frenk (Slovenia, Croatia, Macedonia, Serbia 2019)
A story about two brothers who represent the opposing values of a divided society.
Drama, 98 min, English
directed by Metod Pevec
written by Ivo Trajkov, Metod Pevec
with Janez Škof, Valter Dragan, Katarina Cas, Mojca Partljic, Silva Cušin, Mojca Ribic, Anja Novak
- 24 October (Saturday), 16h30
II (Two) (Belarus 2019)
The lives of three 16-year-old classmates are shaken by some shocking news.
Coming of Age, Drama, 61 min, English
directed by Vlada Senkova
written by Vlada Senkova, Aleksandr Lesko
with Ilariya Shashko, Aleksey Vainilovich, Alina Yuhnevich
- 24 October (Saturday), 18h30
Wake Up On Mars / Réveil sur Mars (France, Switzerland 2020)
A Roma boy in Sweden dreams of building a spaceship to save his sisters from a mysterious coma-like illness.
Documentary, 74 min, English
directed by Dea Gjinovci
written by Dea Gjinovci
- 24 October (Saturday), 20h45
Carturan / Carturan (Romania, Sweden 2019)
With little time to live, Carturan is battling to settle all his life affairs.
Drama, 90 min, English
directed by Liviu Sandulescu
written by Liviu Sandulescu, Bogdan Adrian Toma
with Adrian Titieni, Teodor Corban, Dana Dogaru, Vlad Popescu, Cristina Flutur
- 25 October (Sunday), 11h00
Apero Jazz with Ciné-Concert by HeFi Quartet (PL)
Live jazz soundtrack by acclaimed jazz musiciens HeFi Wisniowski Quartet to the silent movie The Polish Dancer with Pola Negri.
THE POLISH DANCER / BESTIA
(Poland 1917) by Aleksander Hertz
melodrama, 46 min., no dialogue
Band members:
Leszek Hefi Wisniowski – flute and saxophone
Dominik Wania – piano
Grzegorz Palka – drums
Maciej Adamczak – double bass
- RESERVATION NEEDED: The event is free of admission, but due to place limitations and Covid restrictions, attendance must be reserved online. The booking can be done via billetterie@neimenster.lu or +352 26 20 52 444. Please be informed that wearing masks is obligatory for the whole duration of the concert.
25 October (Sunday), 18h30 Charity Project Finale
Jelgava '94 (Latvia 2019)
The doom and gloom of adolescence, with a killer riff on the guitar, and the determination to “Stay brutal!” and not be one of “them”.
Comedy, Drama, 88 min, English
directed by Janis Abele
written by Matiss Gricmanis
with Bruno Bitenieks, Aleksis Taurinš, Endijs Žuks, Elizabete Zviedre, Alise Dombrovska
Organisation:
CinEast / neimënster

Média

Lieu

neimënster - Centre Culturel de Rencontre Abbaye de Neumünster
28 rue Münster
2160 LUXEMBOURG
Luxembourg

Prix

Gratuit

Information de contact pour cet événement

Téléphone:
E-mail:
Internet:

Partager

Ajouter au calendrier

CinEast Festival

-
Ajouter au calendrier 2020-10-08 18:30:00 2020-10-25 23:00:00 CinEast Festival EN: - 8 October (Thursday), 19h00 Official OpeningComrade Drakulich / Drakulics elvtárs (Hungary 2019)A vampire tale set during the Cold War, where everyone is forced to choose between love, blood and communism.Black Comedy, 95 min, Englishdirected by Márk Bodzsárwritten by Márk Bodzsár, Juli Jakab, István Tasnádiwith Alexandra Borbély, Lili Walters, Zsolt Nagy, Ervin Nagy, Szabolcs Thuróczy- 9 October (Friday), 18h30 Stalking Chernobyl: Exploration After Apocalypse (Ukraine, United States, Bulgaria, Slovakia 2020)Three decades after Chernobyl, “stalkers" have begun to explore anew the ghostly, post-apocalyptic landscape.Documentary, 58 min, English directed by Iara Leewith Aleksey Moskalenko, Alexander Esaulov, Alexandr Kupnyi, Anton Fedorko, Anton YuhimenkoPripyat Piano (Czech Republic, 2020)26 April 1986: Chernobyl’s reactor 4 explodes and provokes the biggest nuclear disaster in history. Pripyat, where the plant is located, becomes a ghost town. Guided by former inhabitants, Eliška Cílková takes us on her quest of the town’s memory. Gracefully shot, the film reminds us of the power of music where it is least expected.Short, 18’, Englishdirected by Eliška Cílková- 9 October (Friday), 20h45Jelgava '94 (Latvia 2019)The doom and gloom of adolescence, with a killer riff on the guitar, and the determination to “Stay brutal!” and not be one of “them”.Comedy, Drama, 88 min, Englishdirected by Janis Abelewritten by Matiss Gricmaniswith Bruno Bitenieks, Aleksis Taurinš, Endijs Žuks, Elizabete Zviedre, Alise Dombrovska- 10 October (Saturday), 16h30FOMO / FOMO: Megosztod, és uralkodsz (Hungary 2019)Partying, sex, and online following turn into sexual abuse and online bullying overnight.Drama, 91 min, Englishdirected by Attila Hartungwritten by Yvonne Kerékgyártó, Attila Hartungwith Golecasz Jorgosz, Panna László, Gergely Bouquet, Ábel Pokorni, András Sipocz- 10 October (Saturday), 18h30Owners / Vlastníci (Czech Republic, Slovakia 2019)A laugh-out-loud comedy about a meeting of flat owners painting a sombre picture of democracy in today´s Czechia.Comedy, 96 min, Englishdirected by Jirí Havelkawritten by Jirí Havelkawith Tereza Ramba, Vojtech Kotek, Dagmar Havlová, Jirí Lábus, Pavla Tomicová- 10 October (Saturday), 20h45What A Country! / Koja je ovo država (Croatia, Serbia, Poland 2019)Brilliant political comedy poking some fun at Croatian taboos with slapstick humour and a good dollop of delirium.Comedy, 117 min, Englishdirected by Vinko Brešanwritten by Mate Matišicwith Krešimir Mikic, Nikša Butijer, Lazar Ristovski, Sebastian Cavazza, Dražen Kühn, Daniel Olbrychski, Goran Bogdan- 11 October, (Sunday) 18h30Short Fiction Films MarathonA selection of short fiction films from Romania, Estonia, Hungary, Lithuania, Macedonia and Belarus, 112 min- 11 October, (Sunday) 20h45Motherland / Gimtine (Lithuania, Latvia, Germany, Greece 2019)An immersive coming-of-age story set during one fine summer in post-Soviet Lithuania.Coming of Age, Drama, 96 min, Englishdirected by Tomas Vengriswritten by Tomas Vengriswith Severija Janušauskaite, Matas Metlevski, Darius Gumauskas, Barbora Bareikyte- 12 October (Monday), 18h30Carturan / Carturan (Romania, Sweden 2019)With little time to live, Carturan is battling to settle all his life affairs.Drama, 90 min, Englishdirected by Liviu Sandulescuwritten by Liviu Sandulescu, Bogdan Adrian Tomawith Adrian Titieni, Teodor Corban, Dana Dogaru, Vlad Popescu, Cristina Flutur- 12 October, (Monday) 20h45Owners / Vlastníci (Czech Republic, Slovakia 2019)A laugh-out-loud comedy about a meeting of flat owners painting a sombre picture of democracy in today´s Czechia.Comedy, 96 min, Englishdirected by Jirí Havelkawritten by Jirí Havelkawith Tereza Ramba, Vojtech Kotek, Dagmar Havlová, Jirí Lábus, Pavla Tomicová- 13 October (Tuesday), 18h30Lessons Of Love / Lekcja milosci (Poland 2019)A journey into a woman’s battle to reinvent herself at the best age of life, when she’s 69.Documentary, 75 min, Englishdirected by Kasia Mateja, Malgorzata Goliszewskawritten by Anna Stylinska, Malgorzata Goliszewska- 13 October, 20h45 Spoon / Karote (Latvia, Lithuania, Norway 2019)A mournful song about the emblem of our bloated civilisation: a piece of cheap plastic.Documentary, 66 mindirected by Laila Pakalnina- 14 October (Wednesday), 18h30 Belarus NightII (Two) (Belarus 2019)The lives of three 16-year-old classmates are shaken by some shocking news.Coming of Age, Drama, 61 min, Englishdirected by Vlada Senkovawritten by Vlada Senkova, Aleksandr Leskowith Ilariya Shashko, Aleksey Vainilovich, Alina Yuhnevich- 14 October (Wednesday), 20h45 Belarus Night – online Q&A with Darya ZhukCrystal Swan / (Belarus, Russia, United States, Germany 2018)A musical tour into the depths of the Belarusian soul and the American dream.Drama, Comedy, 93 min, Englishdirected by Darya Zhukwritten by Darya Zhuk, Helga Landauerwith Alina Nasibullina, Ivan Mulin, Yury Borisov, Svetlana Anikey, Ilya Kapanets- 18 October (Sunday), 18h30 Comrade Drakulich / Drakulics elvtárs (Hungary 2019)A vampire tale set during the Cold War, where everyone is forced to choose between love, blood and communism.Black Comedy, 95 min, Englishdirected by Márk Bodzsárwritten by Márk Bodzsár, Juli Jakab, István Tasnádiwith Alexandra Borbély, Lili Walters, Zsolt Nagy, Ervin Nagy, Szabolcs Thuróczy, Móni Balsai- 18 October (Sunday), 20h45 – physical Q&A with Dea GjinovciWake Up On Mars / Réveil sur Mars (France, Switzerland 2020)A Roma boy in Sweden dreams of building a spaceship to save his sisters from a mysterious coma-like illness.Documentary, 74 min, Englishdirected by Dea Gjinovciwritten by Dea Gjinovci- 19 October (Monday), 18h30I Am Frank / Jaz sem Frenk (Slovenia, Croatia, Macedonia, Serbia 2019)A story about two brothers who represent the opposing values of a divided society.Drama, 98 min, Englishdirected by Metod Pevecwritten by Ivo Trajkov , Metod Pevecwith Janez Škof, Valter Dragan, Katarina Cas, Mojca Partljic, Silva Cušin, Mojca Ribic, Anja Novak- 19 October (Monday), 20h45 What A Country! / Koja je ovo država (Croatia, Serbia, Poland 2019)Brilliant political comedy poking some fun at Croatian taboos with slapstick humour and a good dollop of delirium.Comedy, 117 min, Englishdirected by Vinko Brešanwritten by Mate Matišicwith Krešimir Mikic, Nikša Butijer, Lazar Ristovski, Sebastian Cavazza, Dražen Kühn- 20 October (Tuesday), 18h30Short Animated Films MarathonA selection of short animated films from Croatia, Estonia, Hungary, the Czech Republic and Poland, 84 min- 20 October (Tuesday), 20h45Marygoround / Maryjki (Poland 2020)A sexy and vibrant black comedy drama about an erotic awakening.Black Comedy, 80 min, Englishdirected by Daria Woszekwritten by Daria Woszek, Sylwester Piechura, Aleksandra Swierkwith Grazyna Misorowska, Helena Sujecka, Sylwester Piechura, Janusz Chabior- 21 October (Wednesday), 18h30 Thematic evening: Internet DangersFOMO / FOMO: Megosztod, és uralkodsz (Hungary 2019)Partying, sex, and online following turn into sexual abuse and online bullying overnight.Drama, 91 min, Englishdirected by Attila Hartungwritten by Yvonne Kerékgyártó, Attila Hartungwith Golecasz Jorgosz , Panna László, Gergely Bouquet, Ábel Pokorni, András Sipocz- 21 October (Wednesday), 20h45 Thematic Evening: Internet DangersCaught In The Net / V síti (Czech Republic, Slovakia 2020)An eye-opening, and at times shocking, documentary setting out to explore e‘live’ the reality of online child abuse.Documentary, 100 min, Englishdirected by Barbora Chalupová, Vít Klusákwritten by Barbora Chalupová, Vít Klusákwith Sabina Dlouhá, Anežka Pithartová, Tereza Težká- 22 October, (Thursday) 18h30Motherland / Gimtine (Lithuania, Latvia, Germany, Greece 2019)An immersive coming-of-age story set during one fine summer in post-Soviet Lithuania.Coming of Age, Drama, 96 min, Englishdirected by Tomas Vengriswritten by Tomas Vengriswith Severija Janušauskaite, Matas Metlevski, Darius Gumauskas, Barbora Bareikyte- 22 October (Thursday), 20h45Crystal Swan /(Belarus, Russia, United States, Germany 2018)A musical tour into the depths of the Belarusian soul and the American dream.Drama, Comedy, 93 min, Englishdirected by Darya Zhukwritten by Darya Zhuk, Helga Landauerwith Alina Nasibullina, Ivan Mulin, Yury Borisov, Svetlana Anikey, Ilya Kapanets- 23 October (Friday), 18h30Lessons Of Love / Lekcja milosci (Poland 2019)A journey into a woman’s battle to reinvent herself at the best age of life, when she’s 69.Documentary, 75 min, Englishdirected by Kasia Mateja, Malgorzata Goliszewskawritten by Anna Stylinska, Malgorzata Goliszewska- 23 October, (Friday) 20h45I Am Frank / Jaz sem Frenk (Slovenia, Croatia, Macedonia, Serbia 2019)A story about two brothers who represent the opposing values of a divided society.Drama, 98 min, Englishdirected by Metod Pevecwritten by Ivo Trajkov, Metod Pevecwith Janez Škof, Valter Dragan, Katarina Cas, Mojca Partljic, Silva Cušin, Mojca Ribic, Anja Novak- 24 October (Saturday), 16h30II (Two) (Belarus 2019)The lives of three 16-year-old classmates are shaken by some shocking news.Coming of Age, Drama, 61 min, Englishdirected by Vlada Senkovawritten by Vlada Senkova, Aleksandr Leskowith Ilariya Shashko, Aleksey Vainilovich, Alina Yuhnevich- 24 October (Saturday), 18h30Wake Up On Mars / Réveil sur Mars (France, Switzerland 2020)A Roma boy in Sweden dreams of building a spaceship to save his sisters from a mysterious coma-like illness.Documentary, 74 min, Englishdirected by Dea Gjinovciwritten by Dea Gjinovci- 24 October (Saturday), 20h45Carturan / Carturan (Romania, Sweden 2019)With little time to live, Carturan is battling to settle all his life affairs.Drama, 90 min, Englishdirected by Liviu Sandulescuwritten by Liviu Sandulescu, Bogdan Adrian Tomawith Adrian Titieni, Teodor Corban, Dana Dogaru, Vlad Popescu, Cristina Flutur- 25 October (Sunday), 11h00Apero Jazz with Ciné-Concert by HeFi Quartet (PL)Live jazz soundtrack by acclaimed jazz musiciens HeFi Wisniowski Quartet to the silent movie The Polish Dancer with Pola Negri.THE POLISH DANCER / BESTIA(Poland 1917) by Aleksander Hertzmelodrama, 46 min., no dialogueBand members: Leszek Hefi Wisniowski – flute and saxophone Dominik Wania – piano Grzegorz Palka – drums Maciej Adamczak – double bass- RESERVATION NEEDED: The event is free of admission, but due to place limitations and Covid restrictions, attendance must be reserved online. The booking can be done via billetterie@neimenster.lu or +352 26 20 52 444. Please be informed that wearing masks is obligatory for the whole duration of the concert.25 October (Sunday), 18h30 Charity Project FinaleJelgava '94 (Latvia 2019)The doom and gloom of adolescence, with a killer riff on the guitar, and the determination to “Stay brutal!” and not be one of “them”.Comedy, Drama, 88 min, Englishdirected by Janis Abelewritten by Matiss Gricmaniswith Bruno Bitenieks, Aleksis Taurinš, Endijs Žuks, Elizabete Zviedre, Alise DombrovskaOrganisation:CinEast / neimënster neimënster - Centre Culturel de Rencontre Abbaye de Neumünster UTC public
Organisation

Mots clés

Programmation, films d'auteurs, Kulturpass

Vous pourriez aimer également...

Film & photographie
Cinémathèque de la Ville de Luxembourg
LUXEMBOURG
Film & photographie
Cinémathèque de la Ville de Luxembourg
LUXEMBOURG
Film & photographie
Cinémathèque de la Ville de Luxembourg
LUXEMBOURG